Yapay Mesane Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Yapay Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Mesane (idrar kesesi) kanserinin bazı türlerinde, hastalığın tek tedavisi mesanenin çıkarılması ile sağlanabilir.

Mesane kanseri, derine yani mesane kas tabakasına temas ederse veya kas tabakasına çok yakın, çok sayıda ve iri tümörler bulunduğunda, BCG tedavisine yanıt vermeyen hastalarda mesaneden uzak organlara kanserin sıçrama ve orada çoğalma ihtimali çok yüksektir. Bu durumda, hasta yaşamı için bu son derece kötü durumda tedavi nedeniyle mesane, meni kanalı, büyük damarlar, prostat ve çevresindeki lenf dokularının alındığı ameliyatı yapmak gerekir. Bu ameliyatla, hastanın ince veya kalın bağırsağının bir kısmı mesane (idrar kesesi) görevini yapması için hastaya takılır. Buna da yapay mesane (bağırsaktan mesane) adı verilir.

Mesane Alındıktan Sonra Hastalar Nasıl İdrar Yapabilecekler?

Ürolojide bu nedenle birçok yöntem geliştirilmiştir. Ancak bunlar arasında en sık kullanılan yöntem, iki idrar borusunu 12-15 cm'lik bir ince bağırsak parçasının bir ucuna bağlayarak, bağırsak parçasının diğer ucunu da karın cildine bağlamaktır. Bu yönteme "İleal Kondüit" denir. İdrar borularından bağırsak parçasına gelen idrar, cilde yapıştırılan bir torbaya dolar ve torbadaki idrar arttıkça hastalar torbayı boşaltırlar. Günde ortalama olarak 2-3 defa cilde yapıştırılan torbanın değiştirilmesi gerekmektedir. Bu eski yöntem önemli bir alternatiftir. Gelişmiş ülkelerde son 15-16 yıldır, bizim ülkemizde ise son 12-13 yıldır başarıyla uygulanan yapay mesane yani bağırsaktan mesane yöntemi, ürolojide "Ortotopik Mesane" diye adlandırılan bir yöntemdir. Bu ameliyat tekniğinde, ince veya kalın bağırsaklardan veya ikisini birlikte kullanarak hastaya yeni bir mesane yapılır. Bu ameliyatta 50 cm bağırsak alınarak, fonksiyon ve şeklinin mesaneye (idrar kesesi) benzemesi ve mesanenin görevlerini yapabilmesi açısından kendi üzerine doğru birkaç defa katlanarak bir "küre" şekline getirilir. Böylelikle, kapasitesi yani hacmi idrarı depolayabilmek amacıyla artırılmış olur. Küre şekline getirilmiş olan bağırsaktan mesanenin (yapay mesane) bir ucuna iki idrar borusu bağlanır, yeni küre şekline getirilmiş olan yapay mesanenin diğer ucu ise dış idrar yoluna bağlanır.

Bu ameliyattan sonra, hastanın gündüz vakitlerinde idrar kaçırmaması mesanenin alınma ameliyatı sırasında idrar tutma kapağının hasar görmemesi durumuna bağlıdır. Cerrah bu konuda tecrübeli ise böyle bir olumsuzluk olmayacaktır.

Sağlıklı normal bir insanın mesane kapasitesi yaklaşık 400 ml kadardır, yani sağlıklı normal bir insan bu seviyeye kadar idrarını yapmadan tutabilir. Bağırsaktan mesane (yapay mesane) ameliyatı yapılan hastalarda, yaklaşık olarak 4-6 ayda bu kapasiteye ulaşılmış olur.

Doğru yöntemle ve tecrübeli cerrahi bir ekibin yaptığı ameliyat, hastalara şunları sağlamaktadır:
  • Hastalar gündüz vakitlerinde uyanıkken idrar kaçırmamalıdırlar.
  • İdrarlarını kolaylıkla yapabilmelidirler.
  • Yapay mesaneleri (bağırsaktan mesane) tamamen boşalmalı, içeride hiç idrar kalmamalıdır.
  • İdrar kültüründe çoğalma olmamalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mesane Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Egzersizi Nasıl Yapılır?

Mesane Egzersizi Nasıl Yapılır?

Mesanede Kist Belirtileri ve Tedavisi

Mesanede Kist Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mesane Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Sendromu Belirtileri ve Tedavisi