Aktif Mesane Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Aktif Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Aktif Mesane, rahatsızlığı sık sık idrara çıkma durumuna sebep olan bunun yanı sıra idarı kaçırma ile ortaya çıkan sendromun adıdır. Bu sendromun yaşanmasında aşırı derecede idrar atılımı söz konusu olma bilene kişi kendisini tutamayıp sürekli olarak tuvalete gider.

Aktif mesanenin görülme sıklığı

Aşırı aktif mesane sendromu kısaca AAM olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlık türü özellikle de sabahları uyandıktan sonra akşam yatacağımız süre boyunca yaklaşık olarak 8-9 kez ve belki de daha fazla idrara çıkmak sonucunda kendisini gösterir. Geceleride daha sık idrar çıkma durumu görülür. Bazı durumlarda ise mesanesini tutamayan kişi tuvalete gideceği sırada elinde olmadan idrarını kaçırabilir. Tüm bu durumlar aşırı aktif mesane rahatsızlığından kaynaklandığı bilinmektedir.

Aktif mesane sonucu oluşan hastalıklar

Aşırı aktif mesane sorunu için şikâyetçi olan hastalarda bu rahatsızlığın görülmesi ile birtakım rahatsızlıklar da oluştuğu bilinmektedir. Bu rahatsızlıklardan birkaçı mesane tümörü ya da taşının oluşması, idrar yolu iltihaplarının meydana gelmesi gibi rahatsızlıklarını sayabiliriz. Bu rahatsızlıkların yanı sıra mesanede oluşan zararların yanı sıra diğer birtakım hastalıklarında görülme durumu söz konusudur. Özellikle de kronik böbrek yetmezliği rahatsızlığı sorunuyla şeker hastalığı gibi rahatsızlıkların da oluşmasına neden olur. Bu tür durumlarda bu şikâyetleri tam olarak aşırı aktif mesaneden kaynaklandığını söyleyemez isek de bazı durumların yaşanması bu hastalıkları tetiklediği ve belirti olarak meydana geldiği görülmüştür. Ancak bu hastalıkların tedavisi aşırı aktif mesane sendromu rahatsızlığının tedavisinde uygulanan yöntemlerin aynısı kullanılmaz, sorunun çözümü adına daha farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Aktif Mesane hastalığı görülme oranı

Aşırı aktif mesane görülme riskinin erkek ve kadınlarda görülme oranı aynı değildir. Amerika Birleşik Devletlerinde ve diğer 5 Avrupa ülkelerinde yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde aşırı aktif mesane görülme durumu kadınlarda %17 oranında iken erkelerde ise bu oran %15 oranında görüldüğü bilinmektedir. Ancak işin ilginç yanı bu rahatsızlığa yakalanan aktif mesane hastalarının yalnızca %40'ı yalnızca doktora başvurmuştur. Bu hastaların da yaklaşık olarak %27'si de tedavi görmeyi onaylamıştır. Bu oran oldukça tehlikelidir. Çünkü bu aşırı aktif mesane rahatsızlığına karşı tedaviden kaçmak ve hatta rahatsızlığı doktora bildirmemek oldukça tehlikeli bir durumdur. Bu hastalığın yaşanması ile hastaların doktora danışmamasında en temel sebep utanma duygusudur. Hastalar doktora gitmeye utanmaktadır. Hastalığın iyileşmesi için kesinlikle Uzman bir hekime gitmek şarttır.

Aktif mesane ile yaşam kalitesi durumu

Aşırı aktif mesane rahatsızlığı aynı zamanda hastanın yaşam kalitesini düşürmektedir. Aşırı aktif mesane yakınmaları arasında görülen ancak normal zamanda oluşan sıkışma türü idrar kaçırma durumu normal karşılanabilir. Ancak stres tipi katıntı halindeki idrar kaçırma (Ağır bir eşya kaldırırken, öksürme halinde oluşan idrar kaçırmaları) rahatsızlığı yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu yüzden hasta öksüreceği zaman ya da ağır bir yük kaldıracağı an idrar kaçırma tehlikesi oluşacağında dikkatli davranması yararlı olacaktır. Gerekir ise bu durum için önlem alması gerekir.

Aktif mesane hastalığı

Aşırı aktif mesane rahatsızlığı sorunu tespit edildikten sonra hastalığı yok etmek adına birtakım tedavi yöntemleri uygulanır. Örnek verecek olursak eğer aşırı aktif mesane rahatsızlığından şikâyetçi olunan durumlardan mesane tümörü, mesane taşı, prostata bağlı idrar yolunda meydana gelen tıkanıklıklar ya da pelvik organ sarkması gibi rahatsızlıklar cerrahi müdahale sonucunda ancak çözüm bulunabilir. Bu tür rahatsızlıkları ortadan kaldırmak adına ilaç tedavisinin kullanılması etki etmeyebilir. Yapılacak olan cerrahi müdahale sayesinde aşırı aktif mesane rahatsızlığı problemini ortadan kaldırmak mümkündür. Bunun yanı sıra kontrolü zor olan bir idrar yolu iltihabı ya da şeker hastalığı söz konusu ise bu rahatsızlıkların düzeltilmesi durumu aynı zamanda da aşırı aktif mesane rahatsızlığının da çözülmesine yol açacaktır.

Aşırı aktif mesane sorununa karşı dikkat edilmesi gereken bütün hususları uygulamanıza rağmen hala bu rahatsızlıktan ötürü şikâyetçi iseniz eğer yapmanız gereken ilk şey hemen bir Uzman hekime başvurmak olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mesane Kapasitesi

Mesane Kapasitesi

Haber Bülteni