Aşırı Aktif Mesane Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Aşırı Aktif Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı aktif mesane; geceleri iki veya daha fazla idrara çıkma, tuvalete yetişemeden idrar kaçırma, sabahtan gece yatıncaya kadar olan sürede sekiz kereden fazla idrara çıkma ve şiddetli idrar yapma hissi aşırı aktif mesane olarak adlandırılır. Aşırı aktif mesane rahatsızlığı kişinin yaşam kalitesini bozmaktadır. Bu rahatsızlıkta iki tip idrar kaçırma vardır. Bunlar sıkışma tipi idrar kaçırma diğeri ise stres tipi idrar kaçırmadır. Sıkışma tipi idrar kaçırma da mesanede kontrolsüz kasılmalara bağlı olarak ortaya çıkar ve bu kasılmaların ne zaman ortaya çıkacağı bilinmez. Ayrıca bu tip idrar kaçırmada, idrar miktarı stres tipi idrar kaçırmadan daha fazladır. Stres tipi idrar kaçırma öksürme, hapşurma, ağır kaldırırken idrar kaçırma gibi durumlar görülmektedir. Kişi kendini bu tip idrar kaçırmada kontrol edebilir ve ona göre davranabilir. Yine de bu iki durumda kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde bozmaktadır. Ayrıca bu kişiler arkadaşlık kurmakta zorluk çekmekte, sosyal ilişkileri bozulmakta ve sosyal hayatta yalnızlaşma içine düşmektedirler.

Aşırı aktif mesane tanısında kullanılan tedavi yöntemleri nelerdir?

Aşırı aktif mesane değerlenmesinde asıl amaç bu yakınmalara neden olan birçok hastalığın dışlanmasıdır. Bu dışlama uygun şekilde yapıldığında aşırı aktif mesane yakınmalarına neden olan birçok durum ve hastalık ortaya çıkartılabilir ve uygun şekilde tedavi edilebilir. Aşırı aktif mesane yakınmalarına neden olan durum ve hastalıklar şunlardır; nörojenik işeme bozukluklar, erkekte prostat hastalığı, kadında pelvik organ sarkmaları, stres tipi idrar kaçırma, şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, bazı ilaçların kullanımı, mesane taşı, tümörü, idrar yolu iltihapları gibi hastalıklar, kadınlarda menstrüasyon dönemi ve hamilelik varlığıdır. Sayılan bu rahatsızlıklar ortaya koyabilmek için aşırı aktif mesane değerlendirmesinde yapılması gerekenler şunlardır; fizik muayene, öykü ve basit idrar tahlilidir.

Aşırı aktif mesane tedavisi nasıl yapılır?

Bu rahatsızlığa neden olan hastalık belirlendikten sonra, ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanır. Bazı hastalıklar cerrahi yoldan tedavi edilmesi çoğu zaman aşırı aktif mesane yakınmalarını ortadan kaldıracaktır. Mesanede kontrolsüz kasılmalar dışında başka bir neden saptanamadığı durumlarda şu tedavi seçenekleri kullanılabilir.
  • Davranışsal tedavi
  • Kontrolsüz kasılmaları engelleyen ilaçlar.
  • Tibial sinir uyarı tedavisi
  • Mesaneye botoks uygulaması
  • Cerrahi tedavi

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mesane Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Hiperaktif Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Hiperaktif Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Kateterizasyonu Uyguluma Amaçları

Mesane Kateterizasyonu Uyguluma Amaçları

Mesane Kanseri Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Kanseri Metastazı Belirtileri ve Tedavisi