Mesane İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mesane İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Mesane iltihabı; tıp dilinde sistit olarak bilinen, idrar kesesinin çeşitli nedenlerden dolayı bakterilerin yol açtığı iltihaplanmaya denilir. Önlem alınmadığı taktirde iltihap yayılarak böbreklere kadar ulaşabilmekte ve bu boşaltım sisteminde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Bu bölgede iltihaplanmaya anüste bulunan ve alt idrar yolları ile mesaneye ulaşan bakteriler neden olmaktadır. Bu bakteriler idrar ile vücut dışına atılsa da mesaneden atılamayan ve biriken bakteriler iltihaplanmaya neden olacaktır. Genel hijyen kurallarına dikkat edilmemesi, uzun süre idrarın istemli olarak tutulması ve alt idrar yolu hastalıklarının görülmesi gibi nedenlerden dolayı mesanede bakteriler çoğalmakta ve buna bağlı olarak mesane iltihabı oluşabilmektedir. Kadınlarda üretra kısmı erkeklere nazaran daha kısa olması nedeniyle bakterilerin idrar kesesine ulaşmaları daha kolay olmaktadır. Bu durum kadınlarda mesane iltihabı oluşumu erkeklerden daha fazla olacağı anlaşılmaktadır. Cinsel yollarla da mesane iltihabına neden olan bakteriler yayılabilmektedir.


Mesane iltihabı belirtileri nelerdir?

  • Normalden daha fazla idrara çıkma ihtiyacı ve idrar sırasında boşaltım organlarında ağrı ve sızı, idrar sırasında başlayan ve idrar yapıldıktan sonra devam eden ağrılar mesane iltihabının belirtileri arasındadır.
  • İdrarda berrak rengin dışında koyu bir renk oluşması, idrardan aşırı kötü koku gelmesi ve idrar sırasında boşaltım organları dışında ağrının makat bölgesine doğru yayılabilmesi bu sorunun belirtileri arasındadır.
  • İdrar kesesinde oluşan iltihaplanma diğer bölgelerde oluşan iltihaplanma gibi vücutta bazı olumsuz durumlara neden olabilmektedir. Bunlar kusma, bulantı hali, ateşlenme, terleme ve yorgunluk hissi olabilmektedir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında ağrı ve sızı olması bu sorunun belirtileri arasındadır.
Mesane iltihabı yayılmaya müsait bir bölgede olduğundan dolayı ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Erken tanı ve tedavi hastalığın ciddi bir sorun olmadan atlatılmasında çok büyük katkı sağlayacaktır. Bu rahatsızlığa üroloji polikliniği müdahale etmektedir. Çok sık rastlanan bir rahatsızlık olduğundan dolayı teşhisi kolaydır. Doğru tedavinin uygulanması hastalığın ilerlemesini engelleyecektir. Doğru tedavi uygulanmadığında hastalık kronik olacaktır. Hastalığın teşhisinde genellikle idrar testleri istenmektedir.


Mesane iltihabıtedavisi

  • İdrar testlerinden çıkan sonuçlara göre doktorlar yeni tetkikler isteyebilirler, çıkan sonuca göre ve risk faktörüne göre tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Genellikle mesane dışına yayılmamış iltihaplanmalarda antibiyotik ilaçlar ile tedavi önerilmektedir.
  • Hastalığın çok ileri ve iltihabın yayılmış olduğu durumlar da nadir olarak cerrahi müdahale yapılmaktadır. Cerrahi müdahale yapılmadan önce antibiyotik tedavinin uygulanmış ve sonuç vermemiş olması görülebilir.
  • İltihaplanma olmasına engel olmak maksadıyla idrarı istemli olarak tutmamak, cinsel ilişkiden kısa bir süre sonra idrar yapılmasına çalışmak, günlük su tüketimine dikkat etmek, genital bölgenin temiz tutulmasına özen göstermek, genel hijyen kurallarına uymak, iç çamaşırı sık değiştirmek ve temiz tutmak gerekir. Mesane iltihabı bakterilerden korunma yöntemleri ile engellenebilmektedir.

Mesane İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mesane Taşı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mesane Taşı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mesane İdrar Torbası Belirtileri ve Tedavisi

Mesane İdrar Torbası Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Kanseri Son Evre

Mesane Kanseri Son Evre

Mesane Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Aktif Mesane Bitkisel Tedavi

Aktif Mesane Bitkisel Tedavi

Güncel

Aktif Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Aktif Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Aşırı Aktif Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Aktif Mesane Belirtileri ve Tedavisi