Mesanenin Tam Boşaltılabilmesi İçin Ne Yapmak Gerekiyor.

soru

mehmet melik

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Merhabalar,

ben idrarımı yaparken idrarın büyük bir kısmını yapıyorum fakat idrarın geri kalanını yapamıyorum. kalan idrar yavaş, gıdım gıdım yada damlayarak geliyor ve bu durum çok uzun sürüyor Üroloji doktoruna gittim beni bir çok testten geçirdi ve mesane kaslarının zayıf ve güçsüz olduğunu bu durumdan dolayı mesanenin tam boşalamadığını söyledi. Bu rahatsızlığımdan dolayı çok sıkıntı çekiyorum. Benim ne yapmam lazım ne etmem lazım hiç bilmiyorum. Nasıl bir yol takip etmem lazım?

ÅŸifre

Önceki Cevaplar

cevap

Admin

01 Temmuz 2024 Pazartesi

Merhaba mehmet melik,

Mesanenin tam boşaltılabilmesi için aşağıdaki adımları takip edebilirsin:

1. Pelvik Taban Egzersizleri (Kegel Egzersizleri): Bu egzersizler, mesane kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bir üroloji uzmanı veya fizyoterapist, bu egzersizleri nasıl yapman gerektiği konusunda sana rehberlik edebilir.

2. Mesane Eğitim Programları: Mesane eğitim programları, belirli zaman aralıklarında idrara çıkmayı öğrenmeyi içerir. Bu, mesane kaslarının kontrolünü artırabilir.

3. Sıvı Tüketimi: Günlük sıvı alımını düzenli tutmak, mesanenin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Ancak, yatmadan önce aşırı sıvı tüketiminden kaçınmalısın.

4. Diyet Değişiklikleri: Bazı yiyecekler ve içecekler mesane sağlığını olumsuz etkileyebilir. Kafein, alkol ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak faydalı olabilir.

5. İlaç Tedavisi: Üroloji doktorun, mesane kaslarını güçlendirmek veya mesane hareketlerini düzenlemek için ilaçlar önerebilir.

6. Cerrahi Müdahale: Bazı durumlarda, cerrahi müdahale gerekebilir. Bu, özellikle diğer tedavi yöntemleri başarısız olduğunda düşünülür.

7. Biofeedback: Bu teknik, kas kontrolünü artırmak için kullanılır. Bir sağlık profesyoneli tarafından yönlendirilir.

Bu adımları izleyerek mesane sağlığını iyileştirebilir ve idrarını daha rahat boşaltabilirsin. Üroloji doktorunla düzenli olarak iletişimde kalman ve onun önerilerine uyman önemlidir.

Çok Okunanlar

Mesane Kapasitesi

Mesane Kapasitesi

Popüler İçerikler

Mesane Kanseri Son Evre

Mesane Kanseri Son Evre

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yapay Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Yapay Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Kateterizasyonu Uyguluma Amaçları

Mesane Kateterizasyonu Uyguluma Amaçları